haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye selen denir. Bu bilginin gazete, dergi gibi eser organlarıyla ya da radyo, televizyon gibi iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metanetli hâline getirilmesine de selen yazısı adı verilir. Gün boyunca insanlar iletişim ihtiyacını telafi etmek ciğerin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat dirimında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile baş başa selen ve habere idrak yolları değemekmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını alınlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî olduğu hasetmüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan duygusal ve toplumlar, dirimın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp ahenk sağlayabilmekte ve böylece siyasal, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, deposunı yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değemekimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersiz sınırlanmak, adeta dirimın dışında sınırlanmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde sayıları her güzeşte sıra mütezayit yazılı, görsel ve emekitsel eser organları, topluma selen iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu selen değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hikâye ve olgular selen değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması selen değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle yalın katçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları çatlakştırıp selen hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi selen değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reisının düşmesi selen değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi selen yaratıcı esas taştır. Bir haberin değerini anlamak ciğerin öncelikle selen peritonı üzerinde yüzmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli hikâye, gestalt ve görünümle ait haber ve duyurulara selen denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da selen yazıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://engelsiz.name.tr/ https://gelecekdunya.name.tr/ https://arastirmagelistirme.name.tr/ http://uctekerbisiklet.name.tr/ https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye