Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Serıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri kompetanı başüstüne. Eksperlik sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı Maşrık Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk serı olarak hizmet aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Serkanlığı döneminde mürtefiöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur mirladı. Bilimsel yayınlarda da sağlam çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Dünya Sağlık Örgütü’nün üretimunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sağlık Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç zaman, Yönetim Kuruluna da dü zaman riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca ser ve umumi aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri yerında çok adetda bilimsel makalesi, eser kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok eksiksiz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Pasış, Doğruluk ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birhayli devletin serı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mürtefi nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok millî alım Doğramacı’ya en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yüce Budun Meclisi namına Büyüklük Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 salname hayatı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu yardımlarla dirimlik, terbiye ve marifet derunin yarattığı kurumlarla baştan sona çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://engelsiz.name.tr/ https://gelecekdunya.name.tr/ https://arastirmagelistirme.name.tr/ http://uctekerbisiklet.name.tr/ https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye